ارسال آگهی

۴ علت روشن نشدن یخچال و نحوه برطرف کردن آن ها

روشن نشدن یخچال مشکلی است که ممکن است عده زیادی با آن مواجه شده باشند. در این مطلب به بررسی دلایل روشن نشدن یخچال می پردازیم:

یخچال و فریزر یکی از اصلی ترین لوازم منازل می باشد که امروزه برای نگهداری مواد غذایی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این وسایل الکترونیکی که کاربرد های زیاد و مفیدی نیز دارند، ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شوند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای بسیاری از صاحبان این وسایل رخ دهد، روشن نشدن یخچال می باشد. مشکلی که شاید بسیاری از افراد علت آن را ندانند و با رخ دادن این اتفاق نگران خراب بودن یخچال خود شوند.

به همین علت در این مطلب به بررسی دلایل روشن نشدن یخچال و نحوه برطرف کردن آن ها می پردازیم. با دانستن این موارد می توانید پس از تست کردن راهکار های مختلف و نتیجه نگرفتن به کسانی که در حوزه تعمیرات یخچال فعالیت می کنند، مراجعه نموده و یا با یخچال خود تماس بگیرید.
دلایل روشن نشدن یخچال

بدون برق بودن پریز، ساده ترین علت روشن نشدن یخچال

ساده ترین علتی که در زمان روشن نشدن یخچال مورد بررسی قرار می گیرد، بررسی نحوه اتصال آن به پریز و برق دار بودن پریز می باشد. پس از بررسی برق دار بودن پریز و سالم بودن آن، باید دوشاخه و سیم رابط یخچال را مورد بررسی قرار دهید. برای تست سالم بودن دوشاخ و سیم رابط باید قطب های دوشاخه را با سیم به یکدیگر متصل نموده و ورودی کابل برق را از مدار یخچال باز نمایید، سپس آوامتر را به آن ها وصل کنید. در صورت عدم مشاهده انحراف عقربه، باید دوشاخه و سیم رابط عوض شوند.

معیوب بودن اورلود یخچال دلیل روشن نشدن یخچال

اورلود یخچال سر راه نول مشترک کمپرسور قرار دارد. به همین دلیل در صورت خرابی اورلود، کمپرسور نیز قادر به روشن شدن نخواهد بود. اگر پلاتین هایی که داخل اورلود قرار دارند، اتصال نداشته باشند، ولتاژ به موتور الکتریکی کمپرسور نخواهد رسید. برای بررسی این مشکل باید در حالیکه دوشاخه یخچال از پریز برق جدا شده است، با استفاده از اهم متر متصل بودن پلاتین های داخل اورلود را بررسی نمایید.

در صورتی که پلاتین های اورلود متصل نباشند باید آن را با دستگاه اورلودی مشابه خودش تعویض نمایید. روی اورلود ها کدهایی وجود دارد که جریان نامی اورلود را نشان می دهد. اگر به این کد توجه نکرده و اورلودی با میزان جریان کمتری نسبت به اورلود قبلی به مدار یخچال وصل شود، به محض اینکه دوشاخه یخچال را به برق وصل کنید، اورلود عمل نموده و مدار الکتریکی موتور را قطع می نماید.
خراب شدن اورلود از دلایل روشن نشدن یخچال

خراب بودن ترموستات یکی از دلایل روشن نشدن یخچال

نحوه کار مدار الکتریکی یخچال اینگونه است که زمانی که کلید ترموستات خراب شده است و فاز ورودی به موتور کمپرسور هدایت نمی شود، موتور نمی تواند حرکت کند. برای تست سالم بودن ترموستات، باید خروجی و ورودی آن را به آهستگی جدا نموده و رابط های اهم متر را به آن متصل نمایید. سپس ولوم اهم متر را به جهت های راست و چپ بجرخانید تا بتوانید صدای قطع و وصل شدن کلیدی که داخل ترموستات قرار دارد را بشنوید.

ترموستات در صورتی سالم است که در زمان وصل شدن کلید، عقربه به سمت صفر میل  کند و در زمان قطع بودن آن به طرف بی نهایت حرکت نماید. اگر نحوه حرکت عقربه طور دیگری باشد، نشان دهنده خرابی ترموستات است. در این صورت باید پس از خارج کردن ترموستات از بدنه یخچال و باز کردن قاب آن، مشکل کلیدی که داخل آن قرار دارد را حل نمایید. در صورتی که نتوانستید آن را تعمیر نمایید، ترموستات را عوض کنید تا یخچال بتواند به خوبی کار کند.

نکته مهمی که در زمان کار با ترموستات باید به آن توجه نمایید این است که در صورتی که میخواهید آن را از یخچال جدا نموده و آزمایش انجام دهید، باید مراقب باشید که فشار نامناسب بر روی آن اعمال نشود، زیرا در غیر این صورت به لوله مویی داخل آن آسیب رسیده و در نتیجه گاز داخل آن خالی می شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، باید ترموستات را تعویض کنید تا سیستم یخچال شما به درستی کار کند.
خراب شدن ترموستات یکی از علت های روشن نشدن یخچال

جدا شدن سیم رابط از مجموعه سیم های مدار یخچال

در صورتی که سیم های اصلی مدار مانند نول، فاز و… پاره شوند و یا از قطعات دیگر مدار مانند اورلود، ترموستات و… جدا گردند، این اشکال رخ می دهد و یخچال روشن نخواهد شد. در این شرایط باید سیم بندی را بطور دقیقی بررسی کنید تا اگر پارگی یا جدایی اتصال در آن وجود دارد، برطرف نمایید. پس از حل این مشکل، باید یخچال شما روشن شود.

دسته بندی شده در: تعمیر یخچال فریزر خانگی, مجله

ارسال نظر