ارسال آگهی

کاربرد های چند راهی و محافظ برق+ نکات مهم در زمان خرید آن ها

چند راهی و محافظ برق وسیله ای است که در اکثر منازل و شرکت ها کاربرد دارد. در این مقاله به بررسی انواع محافظ برق و مهم ترین موارد در زمان خرید آن می پردازیم:

همزمان با افزایش کاربرد تجهیزات الکترونیکی در زندگی روزانه، کمبود چند راهی و محافظ برق در اکثر منازل و شرکت ها برای تهیه برق مورد نیاز لوازم الکتریکی وجود دارد. ضمن اینکه تجهیزات الکترونیکی مختلف ممکن است در کشور های متفاوت ساخته شده و اتصالات و کانکتور های آن ها متناسب با محل زندگی خودشان بوده و با محل زندگی ما تفاوت داشته باشد. مشکل دیگری که وجود دارد نیز نوسانات و قطع و وصل برق شهری می باشد. در صورت بیش از حد رخ دادن این اتفاق، ممکن است دستگاه الکترونیکی شما کاملا از کار افتاده و بسوزد. به همین دلیل استفاده از چند راهی و محافظ برق اهمیت بالایی پیدا می کند.
کاربرد های چند راهی و محافظ برق

کاربرد محافظ برق و چند راهی چیست؟

در منازل و شرکت ها وسایل الکتریکی زیادی وجود دارند که نیازمند اتصال به پریز برق هستند، با توجه به تعداد محدود پریز های برق، در صورت استفاده از تمامی وسایل الکترونیکی نیاز به چند راهی دارید. امروزه چند راهی های ساخته شده، مجهز به سیستم محافظ برق نیز هستند، که از سوختن وسایل الکتریکی در زمان قطع و وصل شدن برق جلوگیری می کند. برای پیشگیری از خرابی وسایلی مانند تلویزیون، یخچال و فریزر، مودم و… باید حتما از محافظ استفاده شود.

چرا باید از چند راهی و محافظ برق استفاده نمود؟

انرژی الکتریکی در همه لحظات و در همه مکان ها بسیار مورد نیاز بوده و نبودن آن در زندگی تاثیرات بسیار زیادی خواهد گذاشت. بسیاری از وسایل منزل با انرژی الکتریکی کار میکنند، بطور مثال نبود برق باعث از کار افتادن یخچال و فریزر و در نتیجه خرابی مواد غذایی شود، از تماشای تلویزیون محروم شده و در تاریکی باید زندگی کنید و هزاران مشکل دیگر!

با توجه به الکترونیکی بودن اکثر وسایل داخل منزل و کم بودن تعداد پریز های برق و همچنین نوسانات زیاد برق شهری و احتمال خرابی وسایل الکترونیکی و نیازمندی به تعمیرکار، باید از چند راهی هایی که محافظ برق دارند، استفاده نمایید تا هم تمامی وسایل به برق وصل شوند و هم سیم های آن ها به طور منظم قرار گرید و فضای آشفته ای از سیم ها ساخته نشود.
دلایل استفاده از جند راهی و محافظ برق

نکاتی که باید در زمان تهیه محافظ و چند راهی باید به آن ها توجه کرد

برای تهیه کردن یک محافظ برق و چند راهی باید مواردمختلفی را در نظر بگیرید. در ادامه به اختصار به این موارد پرداخته ایم:

1- تعداد اتصالاتی که بطور همزمان مورد نیاز قرار می گیرند

باید در زمان خرید چند راهی به این توجه کنید که همزمان چند وسیله الکترونیکی قرار است به آن متصل شوند. حتما در زمان خرید، دقایقی به این مورد فکر کنید و سعی کنید چند راهی ای را انتخاب نمایید که تعداد جای اتصال کافی برای وسایل شما داشته باشد.

2- طول سیم چند راهی برای اتصال به پریز برق

در زمان خرید باید به این نکته توجه کنید که چند راهی قرار است کجا وصل شود و چقدر با وسایل الکترونیکی فاصله دارد، با در نظر گرفتن این شرایط می توانید طول سیم مناسبی برای چند راهی مدنظرتان انتخاب نمایید.

3- میزان فضای مورد نیاز برای اتصال دوشاخه ها

آداپتور های وسایل مختلف، اندازه های متفاوتی دارند و باید این مورد را در نظر بگیرید که اگر وسایل الکترونیکی شما آداپتور های بزرگی دارند، چند راهی میزان جای کافی برای آن ها داشته باشد و بتوانید آن ها در کنار یکدیگر متصل نمایید.

4- محافظت از وسایل الکترونیکی در زمان نوسانات جریان برق

وجود محافظ داخلی در چند راهی ها باعث می شود که دیگر نیازی به خرید محافظ نداشته باشید. محافظ ها از یک متعادل کننده جریان و یک فیوز تشکیل شده اند. بخش متعادل کننده در صورتی می تواند نوسانات را کنترل نماید که شدت آن ها زیاد نباشد. فیوز نیز در زمانی که شدت نوسانات بسیار زیاد باشد، می سوزد و باعث قطع جریان برق می شود. در این صورت به وسایل الکترونیکی که به چند راهی متصل هستند، آسیبی نمی رسد.

دسته بندی شده در: تعمیر یخچال فریزر خانگی, مجله

ارسال نظر