ارسال آگهی

عایق رطوبتی نانو چیست؟ مزایای استفاده از نانو عایق ها

این روز ها به هر صنعتی که نگاه می کنیم، متوجه می شویم تکنولوژی باعث پیشرفت های بسیاری در آن شده است. عایق ها نیز از این مسئله مستثنی نبوده و مشاهده می کنیم که چگونه عایق های رطوبتی و حرارتی نانو، جای ایزوگام و سایر عایق های سنتی را گرفته اند. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با عایق نانو و مزایای آن آشنا شوید:

 مزایای استفاده از نانو عایق ها

فناوری نانو (Nanotechnologie) امروزه به قدری پیشرفت کرده است که از صنایع گرفته تا رشته های کامپیوتر و الکترونیک، در همه جا کاربرد دارد. عایق نانو یکی دیگر از مواردی است که به کمک این تکنولوژی ساخته شده است. ساخت نانو عایق ها تحول بسیار بزرگی در صنعت تولید ایزوگام ایجاد کرد. عملکرد و شیوه استفاده این نوع عایق تفاوت های بسیاری با نصب ایزوگام و سایر عایق های سنتی دارد. در ادامه مطلب به توضیح بیشتر در خصوص این مسئله خواهیم پرداخت:

عایق نانو چیست؟

در ساخت عایق های نانو، مواد مختلفی در سطح مولکولی و مقیاس نانومتری با یکدیگر ترکیب شده و پیوند پلیمری ایجاد می کنند. نانو عایق ها برخلاف انواع عایق های سنتی مثل قیرگونی یا ایزوگام، باعث ایجاد هیچ لایه ای بر روی سطح نمی شوند. در واقع عایق نانو به گونه ای ساخته شده است که جذب مواد سطح مورد نظر شده و قسمتی از ساختار آن می شود.

عایق نانو می تواند سطح را در برابر حرارت، رطوبت و حتی ضربه مقاوم کند. نانو عایق ها بر خلاف عایق های دیگر وزنی نداشته و بسیار سریع نصب می شوند. عایق های نانو کاملا سازگار با محیط زیست و طبیعت بوده و این مسئله یکی از مهم ترین ویژگی های مثبت این نوع عایق می باشد.

عایق های نانو به طور کلی در دو نوع حجمی و سطحی تولید می شوند. عایق نانو سطحی را می توان بر روی سطوح مورد نظر استفاده کرد. برای استفاده از نانو عایق های حجمی، کافی است تا مقدار مشخصی از آن را به ملات مورد نظر خود بیافزایید.

عایق نانو چیست؟

مزایای استفاده از نانو عایق ها

  1. از عایق نانو می توان برای عایق کردن هر نوع سطحی (آجر، بتن، سیمان و …) استفاده کرد.
  2. استفاده از نانو عایق ها بسیار کم هزینه و با صرفه اقتصادی می باشد.
  3. عایق های نانو بسیار با دوام بوده و طول عمری حدودا 30 ساله دارند.
  4. عایق نانو آنتی باکتریال، ضد کپک، شوره و قارچ بوده و به راحتی قابل شست و شو و نظافت می باشد.
  5. نانو عایق ها در رنگ های متفاوتی موجود می باشند که این رنگ ها با گذشت زمان تغییری پیدا نمی کند.
  6. عایق های نانو را می توان به راحتی و در زمان بسیار کمی نصب نمود.
  7. برای نصب عایق های نانو احتیاجی به ترمیم سطح زیر عایق نیست.
  8. نانو عایق ها قابلیت اشتعال نداشته و کاملا با محیط زیست سازگار می باشند.

عایق حرارتی نانو

نانو عایق های حرارتی یکی از جدید ترین تولیدات ساخته شده با کمک نانو تکنولوژی می باشند که در برابر سه روش انتقال گرما یعنی جا به جایی، همرفتی و تشعشع عایق هستند. از این نوع عایق می توان در ساخت بنا های مختلف استفاده کرد بدون آنکه کوچکترین تغییر ظاهری در شکل ساختمان ایجاد شود. عایق حرارتی نانو مایع بوده و آن را می توان مانند رنگ با استفاده از برس و رول رنگ آمیزی استفاده کرد.

عایق های نانو میزان بسیار کمی از حرارت را منتقل می کنند. این نوع عایق در دو نوع ساختمانی و صنعتی تولید شده و رنگ های مختلف بسیاری دارد. از نانو عایق ها می توان در محیط های مختلف مثل بیمارستان، ساختمان های تجاری و مسکونی و … استفاده کرد.

عایق حرارتی نانو

عایق رطوبتی نانو

از نانو عایق ها می توان برای عایق کاری تمام مکان هایی که در معرض آب و رطوبت قرار دارند استفاده کرد. پشت بام ساختمان، سرویس بهداشتی، استخر، مخازن ذخیره آب، چاه و … از جمله مکان هایی هستند که برای درزگیری و آب بندی آن ها می توان از عایق رطوبتی نانو استفاده کرد. عایق های رطوبتی نانو با جلوگیری از هدر رفتن گرما، می توانند به صرفه جویی در انرژی کمک بسیاری کنند. این نوع عایق رطوبتی کاملا بهداشتی بوده و هیچ گونه آسیبی به سلامتی انسان وارد نمی کند.

رنگ نانو عایق

همانطور که می توانید حدس بزنید، رنگ نانو عایق نوعی رنگ می باشد که با استفاده از فناوری نانو ساخته شده است. کامپوزیت و رزین اکریلیک دو ماده به کار رفته در ساختار رنگ نانو عایق می باشد.  رنگ های نانو در برابر رطوبت و حرارت مقاوم می باشند. استفاده از رنگ نانو عایق در مقایسه با سایر عایق ها بسیار کم هزینه و راحت می باشد. شما می توانید تنها با استفاده از یک رول نگ آمیزی، محل مورد نظر خود را با رنگ نانو رنگ آمیزی کنید.

از رنگ نانو عایق می توان برای پوشش دهی سطح های مختلف فلزی، چوبی، بتنی و… استفاده کرد. رنگ نانو عایق در مقابل اشعه UV، یخ زدگی، رشد قارچ، کپک و باکتری، ترک خوردگی و همچنین زنگ زدگی بسیار مقاوم می باشد. رنگ های نانو قابلیت شست و شو با انواع مواد شوینده را داشته و می توان از آن ها برای رنگ آمیزی فضای داخل و خارج ساختمان استفاده کرد.

دسته بندی شده در: ایزوگام و قیرگونی و آسفالت, مجله

ارسال نظر