ارسال آگهی

ایزوگام دمیده چیست؟ مواد سازنده و نحوه نصب ایزوگام دمیده

همانطور که از نام  ایزوگام دمیده مشخص است، از قیر دمیده ساخته شده است. در حقیقت روند تشکیل ایزوگام دمیده، با دمیدن هوا درون مازوت یا نفت کوره ساخته می شود. ایزوگام دمیده در مقایسه با ایزوگام  پلیمری عمر و کیفیت کمتری دارد که به عواملی بسیاری در مواد سازنده آنها از جمله قیر بسته است.

قیر دمیده با دمیدن هوا، با فشار، به داخل مازوت تولید می شود. دمای این ماده حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه بوده که داخل مازوت پمپاژ می شود. این عمل اتم های هیدروژن و اکسیژن را ترکیب می‌کند و طی آن فرآیند بسپارش رخ میدهد. نصب ایزوگام در انواع مختلف آن، از جمله ایزوگام دمیده با مقداری بوی گازوئیل همراه است. همچنین دوده نیز از موادی است که هنگام نصب این نوع از ایزوگام تولید میشود. ضخامت ایزوگام دمیده به دلیل چسبندگی کم قیر دمیده زیاد است.

معرفی ایزوگام دمیده

در ادامه متن جهت بالا بردن سطح آگاهی شما از ایزوگام دمیده، به مطالبی تحت عناوین ذیل خواهیم پرداخت:

 1. مصالح مورد نیاز در ساخت ایزوگام دمیده
 2. آشنایی با قیردمیده؛ ماده اصلی سازنده ایزوگام دمیده
 3. کاربرد و تاثیر قیر دمیده در عملکرد ایزوگام
 4. معرفی ومشخصات ایزوگام در دو نوع BOF و BPP
 5. عمر مفید ایزوگام تولید شده با قیر دمیده
 6. نکاتی به هنگام نصب ایزوگام دمیده

1- مواد مورد نیاز در ساخت ایزوگام دمیده

 • قیر دمیده
 • فویل آلومینیوم که ضخامتی حدود 15 تا 16 میکرون داشته باشد
 • پلی استر
 • تیشو (اسپانباند)
 • پلاستیک مخصوص که به رول ایزوگام می بندند
 • پودر تالک

2- آشنایی با قیر دمیده؛ ماده اصلی سازنده ایزوگام دمیده

قیر دمیده معمولا به شکل جامد و سخت می باشد. که طی فرایند بسپار و پس از عملیات تصفیه به وجود می آید. در این مراحل با توجه به روش‌های ساخت، افزودنی دیگری نیاز نداشته و مستقیماً وارد خط تولید ایزوگام می شوند. قیر دمیده دارای خاصیت الاستیکی هستند که شامل اتم های هیدروژن ترکیب شده با اکسیژن هوا می باشد. از قیر دمیده در ساخت و یا حتی ترمیم و تعمیر ایزوگام دمیده و در نتیجه به عنوان پوشش و عایقی در پشت بام و باتری اتومبیل و اندودکاری استفاده میشود.ساختار قیر سازنده ایزوگام دمیده

3-کاربرد قیر دمیده در عملکرد ایزوگام

از قیر دمیده در ساخت ورقه ای عایق و پوششی در بام، باتری ماشین و اندود کاری استفاده میشود. علامت اختصاری قیر دمیده را با R نشان می دهند.

قیر دمیده ماده ای هیدروکربنی است به رنگ سیاه یا قهوه ای تیره. به طور کلی به حالت جامد دیده می شود که با افزایش دما حالت خمیری به خود میگیرد. قیر دمیده به کار رفته شده در ایزوگام دمیده باعث شده تا این نوع از ایزوگام نسبت به ایزوگام پلیمری کیفیت و عمر مفید کمنری داشته باشد.

4- معرفی ومشخصات ایزوگام در دو نوع BOF و BPP

ایزوگام BOF ایزوگامی است که ماده اصلی ان قیر دمیده میباشد. در ساخت این نوع ایزوگام همواره تلاش شده است با به کارگبری مواد اولیه مرغوب، طبق استاندارد های جهانی، نوع قابل قبول ایزوگام دمیده را تولید و به بازار عرضه کنند. در حالیکه ایزوگام دمیده نسبت به نوع پلیمری آن کیفیت کمتری دارد.

مواد تشکیل دهنده ایزوگام  پلیمری BPP:

عنصر اصلی سازنده سقف پلیمری ۷۰ درصد است که از پالایش نفت خام در اثر حرارت بالا به دست می آید. این نوع قیر خالص در برج های تقطیر پالایشگاه از هم جدا می شود تا به صورت جامد و نیمه جامد در دسترس باشند.

پلی استر، لایه آلومینیوم و تیشو از مواد سازنده ایزوگام پلیمری نوع BPP هستند.

مواد سازنده ایزوگام های BOF نوع دمیده:

مواد اولیه به کار رفته شده در ایزوگام دمیده در مقایسه با ایزوگام پلیمری متفاوت است که درصد خلوص کمتری نیز دارد. درجه نرمی آن بیشتر و نسبت به تغییرات دما حساسیت کمتری از خود نشان می دهد. به همین دلیل در ساخت ورق های پوششی پشت بام و باطری اتومبیل مورد استفاده قرار میگیرد.

قیر دمیده پلی استر لایه آلومینیوم و تیشو از مواد سازنده ایزوگام دمیده نوع  BOF هستند.

تفاوت های ایزوگام پلیمری (BPP) و دمیده (BOF):

ایزوگام پلیمری BPP که از قیر خالص ۶۰ و ۷۰ درصد تشکیل شده است دارای کیفیت بسیار بالاتری نسبت به ایزوگام دمیده می باشد. چرا که قیر به کار رفته شده در این ایزوگام دمیده، از دمیدن هوا به داخل مازوت یا نفت کوره ای بدست می آید که همین امر کیفیت پایین تر، ضخامت بیشتر و عمر مفید کمتر را برای ابزوگام به همراه می آورد.مقایسه ایزوگام دمیده نوع BPP و BOF

5- عمر مفید ایزوگام تولید شده با قیر دمیده

عمر مفید ایزوگام هایی که از قیر دمیده توسط مازوت تشکیل شده است، به طور میانگین 1 تا 2سال در شرایط جوی مساعد می باشد. همچنین عمر مفید آن دسته از ایزوگام های دمیده که ضخامت کمتر از ۴ میلیمتر دارند به کمتر از ۶ ماه می رسد!!

6- نکاتی به هنگام نصب ایزوگام دمیده

هنگام تولید این نوع ایزوگام نکاتی رعایت می‌شود تا میزان مقاومت آن را به حد قابل قبول برساند. افزایش کیفیت و خواص فیزیکی متناسب با شرایط محیط، میزان نرمی و نقش پذیری ایزوگام تولید شده در کیفیت نهایی آن حائز اهمیت است. نصب ایزوگام معمولا در محل‌های از جمله انبارها، تونل ها، گلخانه ها، دامداری ها، استخر و پشت بام رواج دارد. تولید ایزوگام نوع BOF با تنوع زیاد در کارخانجات مختلف و برندهای شناخته شده، حق انتخاب را به مشتری را میدهد تا طبق نظر خود و سلیقه شان به تهیه ایزوگام دمیده مورد نظرشان بپردازند.

دسته بندی شده در: ایزوگام و قیرگونی و آسفالت, مجله

ارسال نظر