ارسال آگهی

شیشه هوشمند چیست؟ – کاربرد شیشه هوشمند

یکی از زیبا ترین و کاربردی ترین مصالح ساختمانی، شیشه می باشد. شیشه ها که از زمان های گذشته مورد استفاده انسان ها بوده اند، امروزه با پیشرفت تکنولوژی تنوع بسیاری پیدا کرده اند. یکی از خاص ترین انواع شیشه ها، شیشه هوشمند می باشد که در ادامه مطلب به توضیح بیشتر در مورد آن خواهیم پرداخت:

شیشه های معمولی یا خام، به دلیل مقاومت و استحکام کم، محدودیت های زیادی در استفاده دارند. این مسئله سبب شده است تا با پیشرفت تکنولوژی، انسان به ساخت شیشه های مقاوم تر و کاربردی تر فکر کند. امروزه با توسعه فرایند ساخت شیشه و فعالیت های مربوط به آن مانند شیشه بری، فناوری های جالب و هیجان انگیزی برای ساخت شیشه استفاده می شود.

شیشه هوشمند چیست؟

پنجره هایی را تصور کنید که با توجه به میزان تابش نور خورشید، تیره و یا روشن تر شده و از این طریق در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. به طور مثال در فصل های گرم سال، مات شده و از ورود نور خورشید به داخل و گرم تر شدن فضا جلوگیری می کنند. همینطور در فصل های پاییز و زمستان به بالاترین میزان شفافیت رسیده تا تمامی انرژی نور خورشید را به داخل منتقل کنند.

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه های هوشمند این امکان را برای شما فراهم می کنند. سطح شیشه های هوشمند هنگام تولید در کارخانه با استفاده از یک لایه اشعه ماورا بنفش پوشانده می شود. وجود این لایه باعث می شود تا بتوان از شیشه در صورت نیاز برای نمایش دادن ویدیو ها و تصاویر نیز استفاده کرد. شیشه های هوشمند این قابلیت را دارند که با استفاده از جریان برق حالت مات و یا شفاف پیدا کنند، به همین دلیل گاهی اوقات به شیشه های هوشمند، شیشه تغییر پذیر نیز گفته می شود.

ویژگی شیشه های هوشمند

شیشه های هوشمند دارای ویژگی و قابلیت های منحصر به فرد زیادی می باشند که باعث کاربردی شدن این شیشه مدرن شده است. در ادامه به بررسی چند مورد از مهم ترین ویژگی شیشه های هوشمند می پردازیم:

  • امکان تنظیم میزان شفافیت شیشه
  • جلوگیری از وارد شدن اشعه های مضر نور خورشید
  • عایق بودن در برابر عبور صدا و حرارت
  • ایمنی و مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار
  • هزینه مناسب و نگهداری ارزان
  • امکان استفاده به عنوان پنل تبلیغاتی، صفحه نمایش، پارتیشن و …

کاربرد شیشه هوشمند

با توجه به ویژگی هایی که برای شیشه هوشمند ذکر شد، حتما می توانید حدس بزنید کاربرد این شیشه چقدر می تواند گسترده باشد. شیشه های هوشمند علاوه بر اینکه می توانند در مدیریت مصرف انرژی بسیار مفید باشند، در فراهم کردن شرایط زندگی مدرن و راحت نیز کمک کننده خواهند بود. در ساخت شیشه های هوشمند از چهار تکنولوژی الکتروکرومیک، کریستال مایع، ذره های معلق و مواد ترمودینامیک استفاده می شود. در ادامه به بررسی چند مورد از کاربرد های شیشه هوشمند خواهیم پرداخت:

کاربرد شیشه هوشمند

دکوراسیون شیشه ای

یکی از کاربردهای شیشه هوشمند در ساخت دکوراسیون داخلی خانه می باشد. به طور مثال برای ساخت دیوار حمام و اتاق ها می توان از این نوع شیشه استفاده کرد تا علاوه بر ایجاد یک دکوراسیون شیشه ای و زیبا، بتوانید با تغییر دادن حالت شیشه از شفاف به مات، حریم شخصی خود را نیز حفظ کنید. علاوه بر منازل مسکونی، در بسیاری از شرکت ها و ادارات، از شیشه های هوشمند برای جداسازی فضا استفاده می شود. با شیشه هوشمند می توان در زمان دلخواه شیشه ها را مات کرده و محیط کاملا خصوصی ایجاد کرد و یا در مواقع نیاز با شفاف کردن شیشه بر عملکرد کارکنان نظارت داشت.

درب و پنجره ساختمان

همانطور که گفته شد یکی دیگر کاربرد های شیشه هوشمند در ساخت پنجره و درب شیشه ای ساختمان ها می باشد. با توجه به ویژگی عایق بودن در برابر حرارت و صوت شیشه های هوشمند، استفاده از این شیشه ها در ساخت ساختمان ها بسیار مناسب است. و به دلیل اینکه میزان شفافیت شیشه های هوشمند را می توان تغییر داد، ایجاد حریم خصوصی را به راحتی میسر می کند.

کاربرد امنیتی شیشه هوشمند

یکی دیگر از مکان هایی که شیشه هوشمند در آن بسیار کاربرد دارد، محیط هایی است که اشیای قیمتی در آن نگهداری می شوند. موزه ها، صرافی ها، طلا و جواهر فروشی ها از جمله این مکان ها هستند. با استفاده از شیشه هوشمند در چنین محل هایی می توان هر زمان که نیاز بود به دلایل امنیتی با مات کردن شیشه، اشیا را پنهان کرد. همچنین به دلیل عایق بودن شیشه هوشمند در برابر اشعه UV، نور آفتاب نمی تواند به اشیایی که در پشت شیشه هوشمند قرار گرفته اند آسیب برساند.

ایجاد حریم شخصی با شیشه هوشمند

استفاده از شیشه های هوشمند در محل هایی که احتیاج به نصب پرده می باشد نیز گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. به طور مثال در اتاق های مخصوص جراحی و یا محل استراحت بیماران می توان از شیشه هوشمند استفاده کرد تا علاوه بر اینکه حریم شخصی بیمار و پزشکان در نظر گرفته می شود، مشکلات بهداشتی مربوط به نصب پرده و پوشش نیز حل شود.

ایجاد حریم شخصی با شیشه هوشمند

کاربرد شیشه هوشمند در تبلیغات

به دلیل اینکه امکان پخش ویدیو و تصاویر بر روی شیشه های هوشمند وجود دارد، از آن ها می توان در مراکز تجاری بزرگ استفاده کرد تا در مواقع نیاز شیشه به عنوان نمایش دهنده تبلیغات به کاربرده شود. همچنین با نصب شیشه های هوشمند در فروشگاه ها و مراکز تجاری می توان دید و نظارت بهتری بر قسمت های مختلف داشت.

کار برد آموزشی شیشه هوشمند

از شیشه های هوشمند می توان در مکان های آموزشی مانند دانشگاه ها استفاده کرد، زیرا برخی از انواع این شیشه ها دارای صفحه لمسی و یا اصطلاحا تاچ اسکرین می باشند که می توان برای ارائه مطالب و کنفرانس های علمی، بسیار کاربردی باشد. همچنین از حالت مات این شیشه می توان به عنوان وایت برد نیز استفاده کرد.

دسته بندی شده در: شیشه بری, مجله

ارسال نظر