ارسال آگهی

چه خوراکی هایی نباید در یخچال نگهداری شوند؟

اکثر افراد فکر میکنند که مواد غذایی حتما باید در یخچال و فریزر قرار داده شوند تا برای مدت بیشتری سالم و تازه بمانند. و مواد مغذی که در آنها وجود دارد از بین نرود. این مورد برای خیلی از مواد غذایی مانند خیلی از لبنیات، گوشت های مختلف و… درست می باشد. اما خوراکی هایی نیز هستند که نباید آنها را در یخچال نگهداری کرد و قرار گرفتن در سرمای یخچال باعث خراب شدن آنها می شود.

بسیاری از افراد از این امر آگاه نبوده و نحوه نگهداری این مواد غذایی را نمی دانند. حتی اگر یخچال شما سالم بشد و به اندازه کافی سرد کند و نیازی به تعمیرکار یخچال نداشته باشید. اما باز هم تعدادی از خوراکی ها را نباید در آن قرار دهید. در ادامه به بررسی این خوراکی ها و نحوه نگهداری از آنها می پردازیم:
خوراکی هایی که نباید در یخچال نگهداری شوند

هندوانه را در یخچال نگهداری نکنید

پس از خرید هندوانه و قبل از اینکه آن را برش بزنید نباید آن را در یخچال قرار دهید، همین که در فضای آزاد داخل آشپزخانه باشد کافی است. تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، نشان می دهد که زمانیکه هندوانه در فضای آزاد قرار بگیرد آنتی اکسیدان های موجود در آن، بیشتر در هندوانه باقی مانده و از بین نمی روند. اما زمانی که هندوانه را برش زدید، دیگر برای نگهداری از آن نیاز به یخچال خواهید داشت.

یادتان باشد که قبل از قرار دادن هندوانه برش زده داخل یخچال، روی آن را با کیسه فریزری یپوشایند تا بو و مزه سایر خوراکی های داخل یخچال را به خود جذب نکرده و بهتر و تازه تر بماند.

عسل در سرما نباید باشد

عسل به طور طبیعی ماده نرم و روان می باشد، نگهداری کردن عسل در یخچال باعث می شود که عسل سفت شود. اگر تمایل دارید که عسل یکدست و روان و نرمی داشته باشید، آن را در یخچال قرار ندهید. تاثیر سرما بر عسل بدین صورت است که آن را بسیار سفت و متبلور خواهد کرد.

گوجه فرنگی را نباید در یخچال قرار داد

اکثر افراد فکر میکنند که بهترین مکان برای نگهداری گوچه فرنگی یخچال می باشد، اما اگر گوجه فرنگی در یخچال نگهداری شود، عمل تجزیه برای ملکول های آن رخ داده و باعث زبر شدن و لکه دار شدن پوست گوجه فرنگی می شود. ضمن اینکه یخچال باعث می شود که طعم گوجه فرنگی از بین برود. برای نگهداری صحیح گوجه فرنگی باید آن را در ظرفی قرار داده و کنار پنجره بگذارید.

گوجه فرنگی هرچه تازه تر مصرف شود بهتر است. بنا براین سعی کنید هربار به میزان کم خریداری نمایید تا زودتر مصرف شود. راهکار هایی برای تازه نگه داشتن مواد غذایی در یخچال وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها مواد غذایی خود را تازه تر نگه دارید.
گوجه فرنگی را نباید در یخچال نگهداری کرد

کدو حلوایی رطوبت جذب میکند

کدو حلوایی را نیز نباید در یخچال نگهداری نمود. زیرا این خوراکی تمام رطوبت ها را به خود جذب می کند، و جذب رطوبت باعث زودتر خراب و فاسد شدن این ماده می شود. محلی که قرار است کدو حلوایی در آن نگهداری شود باید خنک باشد، اما به هیچ عنوان نباید مرطوب باشد. برای نگهداری کدو حلوایی باید جای خشک و خنکی را در نظر بگیرید مانند زیر زمین منزل.

اگر خانه شما زیر زمین دارد میتوانید کدو حلوایی را در زیر زمین منزل خود نگهداری نموده و تکه ای کارتون یا مقوا نیز زیر آن بگذارید تا مانع جذب رطوبت زمین شود.

نگهداری قهوه

قهوه نباید در سرما و جای خنک نگهداری شود، زیرا در این حالت بو و طعم قهوه از بین می رود. حتی سرما می تواند باعث شود که سرعت تقطیر قهوه بالاتر برود که این امر باعث خراب شدن قهوه خواهد شد. رطوبت تاثیر بدی بر کیفیت قهوه می گذارد. به همین دلیل پودر یا دانه های قهوه را نباید در یخچال که رطوبت زیادی داشته و سرد است قرار داد. برای اینکه از قهوه به خوبی نگهداری شود باید آن را در ظرفی که درب آن محکم بوده و راه نفوذ هوا به ظرف وجود ندارد، قرار داده و و در دمای اتاق بگذارید.

شکلات صبحانه نیز نباید در یخچال نگهداری شود

سرمای موجود در یخچال باعث می شود که شکلات صبحانه سفت شود و فضای یخچال بر طعم و بو و مزه شکلات تاثیر می گذارد به همین دلیل یخچال محل مناسبی برای نگهداری شکلات صبحانه نخواهد بود. برای نگهداری بهتر از شکلات صبحانه باید آن را داخل کابینت آشپزخانه قرار داده یا روی میز و در فضای آشپزخانه بگذارید.

محل نگهداری روغن زیتون

محلی که روغن زیتون در آن نگهداری می شود باید حتما تاریک باشد. همین امر باعث شده که بطری هایی که روغن زیتون در آنها قرار دارد تیره رنگ باشند. داخل یخچال در اغلب زمان ها تاریک می باشد اما سرمایی که در یخچال وجود دارد باعث سفت شدن روغن زبتون شده و آن را به حالت نیمه جامد یا جامد در می آورد. ضمن اینکه طعم و بوی خوراکی های داخل یخچال بر طعم روغن زیتون اصل که خالص و طبیعی می باشد تاثیر می گذارد. به همین دلیل مناسب ترین مکان برای نگهداری روغن زیتون فضاهای تاریک ماند کابینت آشپزخانه می باشد.
محل نگهداری روغن زیتون

سس های تند و سس کچاپ نباید در یخچال باشند

افزون بر اینکه ماده اصلی تشکیل دهنده این سس ها گوجه فرنگی می باشد، سرکه نیز در ساخت آن ها به کار رفته است. به این دلیل که سرکه یک ماده نگه دارنده طبیعی محسوب می شود، سس ها نیازی به نگهداری در یخچال ندارند. ضمن اینکه ممکن است نگهداری سس ها در یخچال از کیفیت آن ها کم کرده و روی تندی و طعم آن ها تاثیر بگذارد.

محل نگهداری کنسرو ماهی

بهترین مکان برای نگهداری از کنسرو ماهی داخل کابینت یا انباری می باشد. اگر کنسرو ماهی را در یخچال نگه دارید، احتمال زنگ زدن آن وجود دارد و این زنگ باعث تاثیر منفی بر محتویات کنسرو می شود. محل نگهداری کنسرو ماهی حتما باید خشک باشد. توجه کنید که اگر درب کنسرو را باز کرده اید برای نگهداری آن حتما محتویات را در ظرف دیگری خالی کرده و سریع تر آن را مصرف نمایید.

دسته بندی شده در: تعمیر یخچال فریزر خانگی, مجله

ارسال نظر