ارسال آگهی

۱۰ اشتباه رایج در استفاده از یخچال فریزر

یخچال یکی از وسایل برقی پرمصرف می باشد که حضور آن در آشپزخانه به شدت لازم است و به قدری مورد استفاده تمامی افراد خانواده قرار گرفته است که کمتر کسی متوجه رفتار اصولی با یخچال می باشد.

به طور کلی نگهداری تمامی مواد غذایی در یخچال به صورت منجمد و در مدتی طولانی باعث می شود که ویتامین های موجود در آنها (مخصوصا ویتامین های گروه ب و ث ) کاهش پیدا کند و مواد غذایی ارزش اولیه خود را از دست بدهد.

در این صفحه از سایت فنی کارا به مواردی پرداخته می شود که به شما آموزش می دهد چگونه از یک یخچال استفاده مفید تری می توان داشت تا از خرابی قطعات یخچال جلوگیری بشود.

فهرست مطلب 10 اشتباه رایج در استفاده از یخچال فریزر:

  1. قرار دادن غذاهای ولرم و داغ در داخل یخچال
  2.  قرار دادن مواد غذایی خریداری شده در درون یخچال بدون تمیز کردن
  3. قرار دادن هر نوع خوراکی در یخچال 
  4. باز نگه داشتن در یخچال
  5. دیر انتقال دادن غذاها درون یخچال
  6. تمیز نکردن مرتب یخچال
  7. منجمد کردن فرآورده های گوشتی بعد ازچند روز ماندن در یخچال 
  8. اشتباه گرفتن یخچال با انبار مواد غذایی
  9. باز و بسته کردن زیاد در یخچال 
  10. انتخاب درجه خیلی سرد برای مواد غذایی

1- قرار دادن غذاهای ولرم و داغ در داخل یخچال

طبیعتا یخچال یکی از مناسبترین فضاها برای نگهداری مواد غذایی می باشد اما باید دقت شود که به هیچ عنوان مواد غذایی گرم درون یخچال قرار نگیرد به این دلیل که هوای گرم خارج شده از مواد غذایی در فضای یخچال تبدیل به مایع می شود و هم دمای یخچال را بالا می برد و هم اینکه ممکن است این مایعات بر روی مواد غذایی بدون درپوش ریخته و آنها را آلوده کند.

بهترین کار این است که ابتدا مواد غذایی در محیط بیرون به مدت یک الی 2 ساعت بماند تا خنک شود سپس به درون یخچال منتقل شود.

قرار دادن غذاهای داغ در یخچال

لازم به ذکر است که چنانچه دمای آشپزخانه بیشتر از 32 درجه سانتی گراد می باشد مواد غذایی نباید بیشتر از یک ساعت در داخل آشپرخانه بماند چون زمینه رشد عوامل بیماری زا را زیاد می کند و باعث مسمومیت های غذایی می شود.

2- قرار دادن مواد غذایی خریداری شده در درون یخچال بدون تمیز کردن

زمانی که مواد غذایی از فروشگاهها خریداری می شود: مانند شیشه های مربا، لبنیات، میوه ها، سبزیجات و… ممکن است  دارای روکش هایی باشند و باید دقت شود قبل از قرار دادن در درون یخچال حتما شسته شود زیرا این مواد غذایی موجود در فروشگاهها با انواع میکروب ها و گردو غبارهای زیادی آلوده شده اند و با نشستن آنها و قرار دادن آنها در درون یخچال این آلودگی را به یخچال منتقل کرده و محیط داخلی یخچال فریزر آلوده می شود که در نتیجه این آلودگی به مواد غذایی دیگر انتقال پیدا می کند.

3- قرار دادن هر نوع خوراکی در یخچال

بنا بر طراحی هوشمندانه فضای داخلی یخچال به طور کامل مشخص است که فضاهای تعبیه شده در یخچال فقط مخصوص همان مواد غذایی می باشد و از قرار دادن دیگر خوراکی ها به داخل یخچال باید خودداری کرد. به طور مثال: فضای مناسبی برای قرار دادن تخم مرغ ها، بطری های آب، میوه ها و سبزیجات طراحی شده است. پس، از قرار دادن مواد غذایی غیر از این موارد در این مکان ها اجتناب شود.

4- باز نگه داشتن در یخچال یا بسته نشدن کامل در یخچال

به دلیل اینکه افراد ممکن است در آشپزخانه با یخچال زیاد سروکار داشته باشند و از بسته شدن در یخچال خودداری می کنند تا همزمان بتوانند به کارهای دیگرشان نیز برسند و باز و بسته کردن یخچال ممکن است کاری خسته کننده برایشان به نظر بیاید همین امر نیز باعث می شود که خرابی مواد غذایی زودتر به انجام برسد و یا اینکه به حدی مواد غذایی در یخچال قرار داده اند مانع از بسته شدن کامل در یخچال شده است.

بهتر است مواد غذایی لازم را برای بار اول از درون یخچال به بیرون انتقال داده تا دمای یخچال به هم نریزد. یکی دیگر از دلایل بسته نشدن کامل در یخچال میتواند خراب بودن لاستیک دور درب یخچال باشد که در این صورت می توانید با مراجعه به سایت فنی کارا از خدمات تعمیر یخچال در منزل تهران استفاده کرده و در کوتاهترین زمان تعمیرکار سیار را پیدا کرده تا هر چه زودتر خودش را به محل مورد نظر برساند.

اگر نگران این هستید که بهترین تعمیرکار سیار یخچال  را در شهرهای دیگری مثل: مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز و یا هر شهر دیگری چطوری پیدا کنید باید بگوئیم که یکی از خدمات خوب موجود در سایت فنی کارا این است که علاوه بر تهران توانسته تعمیر یخچال فریزر در مشهد و شهرهای دیگر را جز اولویت هایش قرار دهد تا بتواند به مشتریان در هر شهر و هر نقطه ای خدمت رسانی کند.

باز نگه داشتن در یخچال

5- دیر انتقال دادن غذاها درون یخچال

همانطور که قبلا ذکر شد ابتدا حتما باید مواد غذایی گرم در محیط بیرون از یخچال خنک شود و بعد در داخل یخچال قرار گیرد اما باید در مقابل نیز به این نکته توجه کرد که مواد غذایی پخته شده نباید بیشتر از 2 ساعت در محیطی غیر از یخچال نگهداری شود چون ممکن است این گونه از مواد غذایی در دمای بیرون کپک زده و ترکیبات سمی را تشکیل دهد.

برای اینکه بیشتر بدانید راههای ایجاد کپک در یخچال چه مواردی هستند باید عوامل ایجاد کپک را دانسته و ضمن رعایت نکات آن و پیشگری کردن از این عوامل به سالم ماندن مواد غذایی خود کمک زیادی کنبد. به همین ترتیب سایت فنی کارا در قسمت مجله که مطالب آموزنده و مفیدی را قرار داده است می تواند توصیه های جالب و حائز اهمیتی را به شما آموزش دهد، علت ایجاد کپک در یخچال و راه های پیشگیری از ایجاد کپک در یخچال، یکی از مطالبی می باشد مطالعه کردن آن به شما کمک زیادی در زمینه نگهداری از مواد غذایی داخل یخچال و استفاده درست از این وسیله را می کند.

6- تمیز نکردن مرتب یخچال

تمیز کردن یخچال فریزر ممکن است کاری وقت گیر و زمان بر باشد اما برای حفظ سلامت افراد، نکته بسیار مهمی به شمار می آید. توصیه می شود حتما یک بار در ماه به تمیز کردن یخچال اختصاص داده شود و اگر نگهداری گوشت یکی از مواردی است که به طور مرتب تکرار می شود بهتر است حتما تمیز کردن یخچال جدی گرفته شود.

تمیز کردن مرتب یخچال

7- منجمد کردن فرآورده های گوشتی بعد ازچند روز ماندن در یخچال

ممکن است پس از خریداری کردن گوشت فرصت کافی برای بسته بندی کردن و منتقل کردن آن به فریزر وجود نداشته باشد اما این اشتباه بسیار بزرگی می باشد زیرا خوراکی هایی مانند گوشت باید بلافاصله منجمد شوند به دلیل اینکه قرار دادن آنها در یخچال به مدت چند روز فقط باعث می شود که رشد باکتری ها افزایش پیدا کند و این برای سلامت انسان بسیار مضرر است.

منجمد نکردن گوشت در فریزر بعد از ماندگاری در یخچال

8- اشتباه گرفتن یخچال با انبار مواد غذایی

یخچال باعث شده که مواد غذایی کیفیت و تازگی خود را حفظ کنند که هوای داخل یخچال باعث می شود سرعت رشد میکروارگانیسم ها کند شود و در نتیجه مسمومیت و آلودگی غذایی هم کاهش پیدا کند. اما دلیلی بر این نیست که حجم مواد غذایی برای نگهداری در یخچال افزایش پیدا کند. بهتر است مواد غذایی به صورت کم و تازه به مصرف برسد چرا که یخچال برای تازه نگه داشتن مواد غذایی ساخته شده است نه نگهداری مواد غذایی به صورت طولانی مدت.

9- باز و بسته کردن زیاد یخچال

بهتر است باز و بسته کردن در یخچال جدی گرفته شود چرا که تا به حال این موضوع اهمیت چندانی نداشته است. توصیه می شود بیشتر از 10 بار در یخچال باز و بسته نشود به دلیل اینکه این موضوع سبب می شود که هوای سرد درون یخچال در تعداد دفعات باز و بسته شدن خارج شود و موتور یخچال نیز برای تولید هوای سرد باید فعالیت بیشتری داشته باشد و این فعالیت زیاد موتور باعث می شود که 25 درصد بیشتر از مصرف مناسب یخچال باشد. بنابراین بهتر است مواد غذایی طوری در یخچال چیده شود که با یکبار باز کردن در یخچال هر آنچه لازم است برداشته شود.

10- انتخاب درجه خیلی سرد برای مواد غذایی

سرمای بیش از حد مواد غذایی نه تنها برای مواد غذایی اصلا مناسب نیست بلکه باعث می شود رطوبت مواد غذایی گرفته شود و باعث فساد شدن آنها شود. از طرفی دیگر، این کار فشار خیلی زیادی به موتور یخچال وارد می کند و انرژی زیادی را از موتور می گیرد.

سرد نکردن بیش از حد یخچال

روش مطلوب این است که به مدت چند ساعت درجه یخچال روی عدد یک قرار بگیرد تا بهتر به دست آید که سرمای مناسب یخچال چقدر باشد.

دسته بندی شده در: تعمیر یخچال فریزر خانگی, مجله

ارسال نظر