ارسال آگهی

آموزش تعمیر موتور جاروبرقی – مرحله به مرحله

جاروبرقی یکی از پرکاربرد ترین وسایل منزل می باشد که معمولا در هر خانه ای وجود دارد که در مدت زمان استفاده زیاد این وسیله دچار آسیب خواهد شد.

موتور جاروبرقی تشکیل شده از قطعات مختلفی می باشد و به دلیل استفاده زیاد، بخشی از این قطعات خراب می شود. قطعاتی مانند ترانسفورماتور و رله جاروبرقی به ندرت خراب شده و معمولا خراب شدن موتور جاروبرقی در بیشتر مواقع به دلیل آسیب دیدن قطعاتی مانند پمپ و سایر لوازم می باشد.

در ادامه راهنمای مرحله ای و مختصر اصول اولیه سرویس و تعمیر موتور جاروبرقی را بدون نظر گرفتن نوع و برند شرح داده شده است:

باز کردن موتور جاروبرقی

برای باز کردن موتور جاروبرقی ابتدا باید لوله ها را جدا کرده و کیسه آشغال و فیلترها را در بیاورید. در ادامه پوشش جاروبرقی را که برای محافظت اجزای داخلی و موتور می باشد را جدا کرده و برای دسترسی راحت تر به موتور جاروبرقی می توان پیچ های برد الکتریکی را باز کنید. البته نباید بصورت کامل برد را از جایش در آورد زیرا اتصال سیم های داخلی پیچیده شده و به تخصص نیاز دارد.

هنگام باز کردن موتور جاروبرقی باید به این دو نکته دقت کنید:

  1. در مدل های مختلف جاروبرقی جایگیری قطعات متفاوت است. برخی از جاروبرقی ها برای تعمیر موتور نیازی ندارد که سیم، کابل و لاستیک های دور موتور باز شود و در این صورت می توان برای دسترسی به موتور فقط چند قطعه ساده را باز کنید.
  2. هنگامی که می خواهید برای تعمیر موتور، اجزای جاروبرقی را در بیاورید بسیار دقت نموده تا آسیبی به قطعات نرسد. توجه کنید که اگر تخصص کافی ندارید اقدام به تعمیر نکنید. پس از باز کزدن دقت کنید که محل قرارگیری قطعات مخصوصا محل پیچ ها را فراموش نکنید. از راهکار های مفید برای این مورد می توانید از قسمت های آن عکس یا فیلم بگیرید.

Repair-vacuum-cleaner-motor - تعمیر موتور جاروبرقی

تعمیر موتور جاروبرقی

مرحله اول:

یک محفظه فلزی در انتهای موتور جاروبرقی قرار دارد که برای دسترسی به فن باید آن را باز و جدا کنید. سپس مهره هایی از پره های فن نگهداری می کند را باز کرده که این کار برای راحت باز کردن واشر و خود پره ها می باشد.

توجه داشته باشید که مدل های جاروبرقی متفاوت بوده پس همیشه ابتدا موتور را بررسی کنید و طبق ساختار آن عمل کنید.

مرحله دوم:

شما در این مرحله باید با احتیاط زغال های کربنی موتور را با سرسیم از محل خود جدا کنید و آن را دربیاورید. در اکثر مدل ها این نوع زغال معمولا بلند است و سیم ها به وسیله سر سیم های مخصوص به آن وصل شده است. پس از بیرون آوردن زغال های کربنی، لوازم الکتریکی را با اسپری پاک کننده مخصوص کاملا با احتباط تمیز کنید.

نکته: اگر زغال های کربنی کوچک شده باشد باید عوض شود و به این نکته توجه کنید که هر دو زغال باید بطور همزمان تعویض شود.

مرحله سوم:

حالا باید موتور جاروبرقی را در این مرحله جدا کنید. فقط کافیست بست فلزی را به پایین فشار دهید، موتور جاروبرقی را بطور همزمان با قطعه استاتور که دارای کنترل الکترونیکی می باشد خارج نمایید.

استاتور و محفظه آن را همیشه تمیزی نگه دارید تا جاروبرقی کارایی بهتری داشته باشد.

مرحله چهارم:

قطعه روتور در دو سر ابتدایی و انتهایی دارای بلبرینگ می باشد و درون یک محفظه قرار گرفته است. در این مرحله باید روتور را بیرون بکشید. در این قسمت کاملا دقت کنید که قطعات را بصورت کاملات آرام جدا کرده و همچنین توجه کنید که واشر ها گم نشود. حلقه های مسی که به آن ها کوموتاتور گفته می شود در قسمت انتهایی روتور قرار دارد، با زغال ها اصطکاک دارد. یکی از دلایل اصلی خرابی موتور جاروبرقی این حلقه ها می باشد.

در صورت کثیفی کوموتاتور آن را تمیز نموده و برای این کار ابتدا روتور را به سه نظام ماشین تراش بسته و آن را روشن نمایید سپس پس از چک کردن چرخش صحیح، یک کاغذ سنباده نرم و خیس را دور کوموتاتور پیچانده و فشار دهید تا به خوبی تمیز شود.

Repair-vacuum-cleaner-motor - تعمیر موتور جاروبرقی

تمیز کردن اجزا موتور جاروبرقی

پس از طی کردن مراحلی که در بالا توضیح داده شد باید قطعات و پره های آلومینیومی را برای تعمیر موتور جاروبرقی تمیز کنید. شما می توانید با سر یک بست پلاستیکی و تمیز کننده لوازم الکتریکی، جرم و آشغال هایی که احتمال دارد در پره های آلومینیومی قرار گرفته باشد را تمیز کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که پره های آلومینیومی کلید عملکرد کامل جاروبرقی می باشد.

پس از بررسی تمیز بودن قطعات، از عملکرد و سالم بودن سیم های ترایاک و همچین از اتصال صحیح این سیم ها به بدنه اطمینان حاصل نمایید.

بستن موتور جاروبرقی

هنگامی که تمامی مراحل انجام شد حال وقت آن رسیده که موتور را سرهم کرده و توجه داشته باشید که موتور جاروبرقی در محلی گرم بصورت کامل خشک شود. سپس باید همه ی پیچ های موجود را ببندید و اتصال همه قطعات را بررسی نمایید و همچنین سیم ها را مجدد تست کنید.

پس از تعمیر موتور جاروبرقی که ساعت زیادی را صرف آن کرده اید امکان دارد به دلیل اتصالی یک کدام از سیم ها، وسیله کار نکند.

دسته بندی شده در: تعمیر لوازم خانگی, تعمیر جاروبرقی, مجله

ارسال نظر