کمپرسور یخچال چیست؟

در این مطلب قصد داریم در مورد کمپرسور یخچال و کارایی آن مطالبی را عنوان کنیم از جمله طرز کار کمپرسور یخچال را شرح میدهیم، همچنین در پایان در مورد عیب یابی و تعمیر مشکلات رایج در ارتباط با کمپرسور یخچال توضیحاتی را آورده ایم.

نمونه ای از یک کمپرسور یخچال

اجزاء تشکیل دهنده ی یخچال

 1. اجزاء الکتریکی یخچال
 2. اجزاء مکانیکی یخچال
 3. گازهای مورد استفاده در یخچال

اجزاء الکتریکی یخچال شامل موتور الکتریکی، ترموستات (اتومات)، فانوسک محتوی گاز، لوله مویی، لوله بلو، فنر و اهرم ها، پیچ تنظیم می باشد. قسمت الکتریکی در اغلب یخچالهای خانگی یک الکتروموتور از نوع آسنکرون است که وظیفه ی به حرکت درآوردن قسمت مکانیکی را به عهده دارد. البته در سالهای اخیر کمپرسور یخچال فریزرها هم تغییرات زیادی داشته اند و قسمت الکتریکی آنها اینورتری یا موتور خطی شده اند.

اجزاء مکانیکی شامل کمپرسور، کندانسور (رادیاتور خنک کننده) و فیلتر یا درایر، اواپراتور (محفظه تولید یخ) و کاپیلاری تیوب (لوله مویی) می باشد که در اینجا ما به تحلیل و بررسی کمپرسور یخچال می پردازیم. بطور کلی کمپرسور،کندانسور، اواپراتور، ترموستات و گاز اجزاء ثابت یخچالها می باشند که فرآیند سرما سازی را در یخچال برعهده دارند.

اجزاء تشکیل دهنده ی کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال مجموعه ای مکانیکی است که پیستون، میلنگ و سوپاپ ها را شامل می شود. میلنگ که توسط یک موتور آسنکرون داخل محفظه کمپرسور یخچال قرار دارد، با چرخش خود سبب می شود پیستون مانند یک تلمبه عمل کند و با باز و بسته شدن سوپاپ ها، گاز موجود در لوله ها و سیلندر به گردش درآید، گاز مرتبا از لوله ی برگشت مکیده شده و با فشار به لوله ی رفت وارد می شود در نتیجه گاز سرما ساز متناوبا در حال حرکت بوده و عمل سرمازی انجام می شود.

قابل ذکر است در کمپرسورهای نوع خطی و نوع اسکرال و کمپرسور روتوری دیگر میلنگ وجود ندارد. خنک کردن و روانکاری قسمت مکانیکی و الکتریکی توسط مقدار مشخصی روغن که داخل پوسته وجود دارد، انجام می شود، برای خنک کردن کمپرسور و کندانسور در فریزرهای بزرگ از بادبزن استفاده می کنند.

نمای داخلی کمپرسور یخچال

وظیفه ی کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال وظیفه ی گردش و فشرده کردن گاز مبرد فریون در درون کانالهای اواپراتور را بر عهده دارد که این گاز در کندانسور خنک شده و تبدیل به مایع می گردد. بر روی بدنه کمپرسور اغلب سه لوله دیده می شود، لوله ی مخصوص شارژ گاز یا لوله کور، لوله ی رفت یا فشار گاز، لوله ی برگشت یا مکش.

طرز کار کمپرسور یخچال

غالبا لوله ی ترموستات را به سقف اواپرایتور و یا قسمت تحتانی متصل می سازند و هنگامیکه ترموستات در حالت وصل قرار میگیرد کمپرسور یخچال شروع به کار کرده و با سرد شدن گاز درون لوله مویی، لوله بلو و به تبع آنها فانوسک کاهش حجم داده و جمع می شود در این وضعیت اهرم اتصال کلید درون ترموستات به سمت پایین کشیده شده و فاز موتور قطع خواهد شد.

با خاموشی موتور و متوقف شدن کار کمپرسور، سرمایی که در محیط یخچال وجود دارد، به خصوص اواپرایتور کاهش می یابد و گازی که درون فانوسک ترموستات وجود دارد فعال شده و به دلیل گرم شدن محیط اضافه حجم می یاید و فانوسک بزرگتر می شود، با این افزایش کلید ترموستات وصل شده و کمپرسور یخچال شروع به کار می کند. مدت کار کمپرسور یا به عبارتی میزان سرمای دلخواه در اواپرایتور را می توان بوسیله ی ولوم ترموستات که در حقیقت اهرم کنترل حجم فانوسک است تنظیم نمود.

عیب یابی و تعمیر کمپرسور یخچال

اغلب شکایت می کنند که اواپریتور دائما خیس بوده و قطرات آب از آن چکه می کند و این مشکل را به اشتباه به خرابی عملکرد کمپرسور نسبت می دهند که باید گفت علیرغم عملکرد صحیح کمپرسور، ترموستات بر روی درجه نا مناسب قرار گرفته و برای برطرف کردن این عیب کافیست ولوم درجه ی یخچال را در جهت عقربه های ساعت حرکت داده تا میزان سرماسازی یخچال افزایش یابد.

اگر باز هم مطمئن شدید که کمپرسور یخچال به طرز صحیح کار میکند ولی باز هم اواپریتور دائما خیس بوده و قطرات آب از آن چکه میکند می تواند مشکل از سیستم ذوب برفک(دیفراست)باشد که بصورت دائم در مدار است. برای رفع این عیب درستی عملکرد دیفراست را بررسی نمایید در مواردی دیده شده که بدلیل وجود اشکال در ترموستات دیفراست، شیر سولنوئیدی مدام عمل نموده و با ورود گاز به اواپریتور، برفک ها و یخ ذوب می شوند.

مشکل رایج دیگر این که بیان می کنند کمپرسور یخچال مدام در حال کارکردن است ولی اتومات کار نمی کند و سرمایی در یخچال وجود ندارد. در این وضعیت مجبوریم یخچال را به تعمیرگاه برده و کار را به یک متخصص در زمینه ی تعمیرات لوازم خانگی سپرد. یک تعمیرکار خوب ابتدا اواپریتور کندانسور را بررسی می کند تا حفره ایجاد شده در مسیر گردش گاز را پیدا کند سپس با جوشکاری محل آسیب دیده را ترمیم می کند و سپس یخچال را تحت فشار هوا قرار می دهد.

پس از فشاردهی به یخچال باید تست کنیم که نشتی دیده نشود این عمل را می توان با کف صابون انجام داد اگر نشتی دیده نشد پمپ لوله هارا به صورت کامل از وجود هوا تخلیه نموده و سپس به آرامی درون لوله ها گاز را تزریق می کنند، بعد از اتمام شارژ گاز، لوله ی کور را دوباره مسدود و جوشکاری می کنند تا گاز درون یخچال خارج نشود. عملیات تخلیه و شارژ گاز و نیز ترمیم نقطه ی آسیب دیده باید توسط یک تعمیرکار مجرب صورت گیرد به خصوص در مورد تعمیر یخچال فریزر صنعتی که یک اشتباه ساده خسارت زیادی در پی خواهد داشت.

در مطالب بعدی در مورد سایر قطعات یخچال و نکات مهم آنها صحبت خواهیم کرد.

دسته بندی شده در: دانستنی ها, مجله, معرفی

2 پاسخ ها به “کمپرسور یخچال چیست؟”

دنبالک ها / پینگ بک ها

 1. کندانسور یخچال چیست؟
 2. ترفندهای تمیز کردن یخچال

ارسال نظر

 • آموزش عیب یابی و تعمیر فلاش تانک یا سیفون توالت

  با در ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  تعمیر فلاش تانک یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آب هست. کمتر خونه ای وجود داره که نیاز به تعمیر فلاش تانک نداشته باشه، به همین خاطر در این مطلب میخوایم با آموزش عیب یابی و تعمیر فلاش تانک سهمی در جلوگیری از هدر رفتن منابع آب داشته باشیم. اساس کار سیفون توالت […]

 • مقایسه فر برقی و فر گازی

  مقایسه فر برقی و فر گازی

  با در ۷ شهریور ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  فر برقی یا فر گازی؟ مقایسه فر برقی و فر گازی سوالی است که اکثرا برای انتخاب فر با آن مواجه هستیم و تصمیم گیری برای خرید را دشوار می کند، در این مطلب قصد داریم مزایا و معایب فر برقی و فر گازی را به اختصار عنوان کنیم تا کمکی به تصمیم گیری شما […]

 • فنر لوله بازکنی

  با در ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  مردم دنبال روشی تضمینی برای باز کردن لوله فاضلاب خونه شون هستن. از بین روش های لوله بازکنی، فنر لوله بازکنی روشی متداول برای باز کردن لوله فاضلاب است که در این مطلب قصد داریم فنر لوله بازکنی رو بشناسیم و روش استفاده از اون رو توضیح بدیم. در حال حاضر ۲ نوع فنر لوله […]

 • کمپرسور یخچال

  کمپرسور یخچال چیست؟

  با در ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2 نظرات

  در این مطلب قصد داریم در مورد کمپرسور یخچال و کارایی آن مطالبی را عنوان کنیم از جمله طرز کار کمپرسور یخچال را شرح میدهیم، همچنین در پایان در مورد عیب یابی و تعمیر مشکلات رایج در ارتباط با کمپرسور یخچال توضیحاتی را آورده ایم. اجزاء تشکیل دهنده ی یخچال اجزاء الکتریکی یخچال اجزاء مکانیکی […]

 • بوی بد فاضلاب

  علت بوی بد فاضلاب و راه های از بین بردن آن

  با در ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - 2 نظرات

  بوی بد فاضلاب یکی از مشکلات هر خونه ای هست که حتی بعد از تمیز کردن دستشویی بازهم بوی بد اون ازبین نمیره. در اینجا توضیح میدیم علت بوی بد چاه چیه و چطور میتونیم بوی بد رو از بین ببریم. علت بوی بد فاضلاب بوی بد فاضلاب نشون دهنده نشت گاز فاضلاب هست و […]

اگو تخلیه چاه ترکیدگی لوله تشخیص ترکیدگی لوله تمیز کردن توالت فرنگی رفع نم رفع گرفتگی سیفون فاضلاب لایروبی چاه لوله بازکنی لوله بازکنی توالت فرنگی لوله بازکنی در اصفهان لوله بازکنی در اندیشه لوله بازکنی در تهران لوله بازکنی در جنوب تهران لوله بازکنی در خیام لوله بازکنی در شرق تهران لوله بازکنی در شمال تهران لوله بازکنی در شهید بهشتی لوله بازکنی در غرب تهران لوله بازکنی در قم لوله بازکنی در مرکز تهران لوله بازکنی در مشهد لوله بازکنی در هفت تیر لوله بازکنی در کرج لوله بازکنی در گرگان لوله بازکنی شبانه روزی لوله بازکنی شبانه روزی اصفهان لوله بازکنی شبانه روزی تهران لوله بازکنی شبانه روزی جنوب تهران لوله بازکنی شبانه روزی شرق تهران لوله بازکنی شبانه روزی شمال تهران لوله بازکنی شبانه روزی غرب تهران لوله بازکنی شبانه روزی قم لوله بازکنی شبانه روزی مرکز تهران لوله بازکنی شبانه روزی مشهد لوله بازکنی شبانه روزی کرج لوله بازکنی شبانه روزی گرگان لوله کشی لوله کشی فاضلاب چاه چاه فاضلاب گرفتگی لوله یخچال

دسته‌ها