از بین بردن لکه لباس بر اساس نوع لکه

از بین بردن لکه لباس یا پارچه با مواد شوینده تا چه حدی امکان پذیر است؟ برای پاک کردن لکه های خاص از چه چیزی استفاده کنیم تا زودتر و بهتر نتیجه بگیریم؟از بین بردن لکه لباس

 • برای از بین بردن لکه لباس اولین اقدام، سریع برطرف کردن آن است، لکه هرچه بیشتر روی لباس بماند دیرتر پاک می شود. برای شستن لکه از قسمت پشت لکه باید شروع به شستن نمایید تا لکه پخش نشود.
 • اگر از یک پارچه ی دیگر جهت تمیز کردن لکه روی لباس استفاده می کنید، پارچه را هرگز روی لکه نمالید فقط پارچه را روی لکه لباس بفشارید و به صورت ضربه ای عمل کنید.
 • برای از بین بردن لکه لباس ابتدا از اطراف لکه شروع به تمیز کردن کنید و به سمت وسط لکه حرکت کنید.
 • برای از بین بردن لکه های چرب، آب داغ و برای از بین بردن لکه های غیر چرب آب سرد مناسب تر است، آب داغ لکه غیر چرب را ماندگارتر می کند.

از بین بردن لکه های خاص از روی پارچه

لکه گل و لای

برای از بین بردن لکه لباس که با گل و لای آلوده شده است، یک عدد سیب زمینی را به دو قسمت تقسیم کنید و بروی لکه بمالید و بعد از خیساندن در آب سرد با پودر رخشویی بشویید. اگر باز هم لکه باقی مانده بود یک پارچه را با مقداری الکل آغشته کنید و روی لکه بمالید.

لکه شکلات

برای پاک کردن لکه شکلات از روی پارچه و لباس، یک پارچه ترجیحا سفید را بردارید و به صورت چند لایه درآورید و در قسمت زیر پارچه جاییکه لکه هست قرار دهید، سپس به مقدار برابر الکل و سرکه را مخلوط کرده و به کمک پنبه روی لکه بکشید و با یک پنبه دیگر محل را خشک نمایید. اگر باز هم لکه پاک نشد می توانید از مقداری آب اکسیژنه استفاده کنید و در نهایت پارچه را با آب گرم و صابون بشویید.

لکه خون

محل لکه را زیر آب سرد بگیرید، معمولا لکه خون با آب سرد شسته می شوند و از بین می روند. در صورتیکه لکه همچنان باقی ماند، مقداری نشاسته و مقداری آب را مخلوط کرده تا به حالت خمیری شکل درآید آن را روی لکه قرار دهید تا زمانیکه نشاسته خشک شود، سپس نشاسته را جدا کنید و لباس را بشویید، خواهید دید که لکه از بین رفته است. با رعایت این تکنیک، میتوانید نسبت به از بین بردن لکه خون از لباس، اقدام کنید.

از بین بردن لکه لباس که با رنگ آلوده شده

لکه رنگ پلاستیکی

برای از بین بردن لکه رنگ پلاستیکی از روی لباس، ابتدا رنگ را از روی پارچه بتراشید سپس به مدت ۱۰ دقیقه پارچه را در نفت بخیسانید و سپس با صابون و آب گرم آبکشی نمایید.

لکه تازه رنگ روغنی

توجه داشته باشید که اگر لکه روغنی به مدت طولانی روی پارچه مانده باشد، پاک کردن آن تقریبا ناممکن است. برای از بین بردن لکه روغن از روی لباس، در صورتیکه رنگ هنوز خشک نشده باشد، ابتدا رنگ را از پارچه بتراشید. سپس پنبه آغشته به تربانتین را روی لکه بمالید و با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چند بار تکرار کنید و در نهایت پارچه را با پودر لباسشویی و آب گرم بشویید.

لکه آبرنگ

برای از بین بردن لکه لباس که آبرنگ روی آن ریخته است، باید پارچه را با آب سرد شسته و سپس با آب نیمه گرم و پودر رخشویی آبکشی نمایید. اگر باز هم لکه برطرف نشد، پنبه ای را به گلیسیرین آغشته و روی لکه بمالید، سپس با پودر رخشویی و آب گرم بشویید.

لکه بستنی

برای از بین بردن لکه بستنی، پارچه را با محلول مایع لباسشویی و آب خیس نمایید سپس یک پنبه آغشته به بنزین را روی لکه بکشید و در نهایت آبکشی نمایید.

لکه زنگ زدگی

برای از بین بردن لکه ناشی از زنگ زدگی پارچه را در آبلیموی تازه و نمک به مدت ۱۰ دقیقه خیس کنید سپس با آب بشویید.

لکه شمع

بعد از برداشتن باقی مانده شمع از روی پارچه، دو تکه دستمال توالت را در دو طرف لکه بگذارید و سپس یک اتوی گرم را روی یکی از دستمال ها فشار دهید، بدین ترتیب چربی حاصل از شمع آب می شود و توسط دستمال جذب می شود.از بین بردن لکه لباس که روی آن قهوه ریخته است

لکه قهوه یا چای

برای از بین بردن لکه قهوه از روی لباس ها باید فورا یک پارچه را روی لکه بکشید و اگر لکه پاک نشد، پارچه را با آب و پودر لباسشویی بشویید.

لکه شربت آهن

قطره ی آهن برای اکثر بچه های کوچک تجویز می شود، اما به خاطر نوع فعالیت ها و حرکات بچه ها، معمولا این خوردن شربت آهن، با ریختن بر روی لباس و ایجاد لکه روی لباس های بچه ها همراه است. برای از بین بردن لکه شربت آهن، می توان از آبلیمو استفاده کرد.

از بین بردن لکه لباس که با اتو زرد شده است

اگر جنس لباس کتان باشد، یک عدد پیاز را به دو قسمت تقسیم کرده و روی لکه بمالید معمولا لکه از بین می رود سپس لباس را در آب سرد به مدت ۱۰ دقیقه خیس کنید و بعد آن را با آب یا آب اکسیژنه آبکشی نمایید.

لکه آب میوه

از بین بردن لکه آب میوه بستگی به جنس پارچه دارد. اگر پارچه سفید باشد، با کمک آب و صابون پارچه را بشویید. اگر جنس پارچه ابریشمی رنگی و یا ابریشمی سفید باشد، آب و الکل سفید با خلوص ۹۰% را به یک تناسب مخلوط کرده و لکه را پاک کنید.
همچنین می توانید به کمک مقداری نمک لکه های آب میوه را پاک کنید. بدین صورت که مقداری نمک را روی لکه بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه خیساندن در آب سرد به کمک پودر رخشویی و آب گرم آبکشی نمایید.

دسته بندی شده در: ترفند, خانه داری, دانستنی ها, مجله

ارسال نظر

 • آموزش عیب یابی و تعمیر فلاش تانک یا سیفون توالت

  با در ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  تعمیر فلاش تانک یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آب هست. کمتر خونه ای وجود داره که نیاز به تعمیر فلاش تانک نداشته باشه، به همین خاطر در این مطلب میخوایم با آموزش عیب یابی و تعمیر فلاش تانک سهمی در جلوگیری از هدر رفتن منابع آب داشته باشیم. اساس کار سیفون توالت […]

 • مقایسه فر برقی و فر گازی

  مقایسه فر برقی و فر گازی

  با در ۷ شهریور ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  فر برقی یا فر گازی؟ مقایسه فر برقی و فر گازی سوالی است که اکثرا برای انتخاب فر با آن مواجه هستیم و تصمیم گیری برای خرید را دشوار می کند، در این مطلب قصد داریم مزایا و معایب فر برقی و فر گازی را به اختصار عنوان کنیم تا کمکی به تصمیم گیری شما […]

 • فنر لوله بازکنی

  با در ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  مردم دنبال روشی تضمینی برای باز کردن لوله فاضلاب خونه شون هستن. از بین روش های لوله بازکنی، فنر لوله بازکنی روشی متداول برای باز کردن لوله فاضلاب است که در این مطلب قصد داریم فنر لوله بازکنی رو بشناسیم و روش استفاده از اون رو توضیح بدیم. در حال حاضر ۲ نوع فنر لوله […]

 • کمپرسور یخچال

  کمپرسور یخچال چیست؟

  با در ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2 نظرات

  در این مطلب قصد داریم در مورد کمپرسور یخچال و کارایی آن مطالبی را عنوان کنیم از جمله طرز کار کمپرسور یخچال را شرح میدهیم، همچنین در پایان در مورد عیب یابی و تعمیر مشکلات رایج در ارتباط با کمپرسور یخچال توضیحاتی را آورده ایم. اجزاء تشکیل دهنده ی یخچال اجزاء الکتریکی یخچال اجزاء مکانیکی […]

 • بوی بد فاضلاب

  علت بوی بد فاضلاب و راه های از بین بردن آن

  با در ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - 2 نظرات

  بوی بد فاضلاب یکی از مشکلات هر خونه ای هست که حتی بعد از تمیز کردن دستشویی بازهم بوی بد اون ازبین نمیره. در اینجا توضیح میدیم علت بوی بد چاه چیه و چطور میتونیم بوی بد رو از بین ببریم. علت بوی بد فاضلاب بوی بد فاضلاب نشون دهنده نشت گاز فاضلاب هست و […]

اگو تخلیه چاه ترکیدگی لوله تشخیص ترکیدگی لوله تمیز کردن توالت فرنگی رفع نم رفع گرفتگی سیفون فاضلاب لایروبی چاه لوله بازکنی لوله بازکنی توالت فرنگی لوله بازکنی در اصفهان لوله بازکنی در اندیشه لوله بازکنی در تهران لوله بازکنی در جنوب تهران لوله بازکنی در خیام لوله بازکنی در شرق تهران لوله بازکنی در شمال تهران لوله بازکنی در شهید بهشتی لوله بازکنی در غرب تهران لوله بازکنی در قم لوله بازکنی در مرکز تهران لوله بازکنی در مشهد لوله بازکنی در هفت تیر لوله بازکنی در کرج لوله بازکنی در گرگان لوله بازکنی شبانه روزی لوله بازکنی شبانه روزی اصفهان لوله بازکنی شبانه روزی تهران لوله بازکنی شبانه روزی جنوب تهران لوله بازکنی شبانه روزی شرق تهران لوله بازکنی شبانه روزی شمال تهران لوله بازکنی شبانه روزی غرب تهران لوله بازکنی شبانه روزی قم لوله بازکنی شبانه روزی مرکز تهران لوله بازکنی شبانه روزی مشهد لوله بازکنی شبانه روزی کرج لوله بازکنی شبانه روزی گرگان لوله کشی لوله کشی فاضلاب چاه چاه فاضلاب گرفتگی لوله یخچال

دسته‌ها